صنعت برق یک صنعت زیر بنایی بوده وکلیه صنایع وفعالیتهای کشور مستقیم وغیر مستقیم وابسته به این صنعت می باشند.لذا بایستی سرمایه گذاری کافی در این صنعت ایجاد شود. انرژی مورد نیاز یک کشور از طرق مختلف تامین میگردد.منابع تامین انرژی کشورها سوخت فسیلی ، سوخت اتمی ، آب ،گازطبیعی وزغال وانرژی ژئوترمال یازمین گرمایی می باشند.این منابع صرف تولید برق ،حرارت وتهویه میگردند از کل انرژی مفید به کار گرفته شده بخشی به انرژی مفید تبدیل میگرددوبخشی نیز تلف خواهد شد. از نظر تولید برق نیروگاههای آبی را به چند دسته تقسیم مینمایند:

نیروگاههای آبی بزرگ LHP
نیروگاههای آبی کوچک SHP
نیروگاههای آبی خیلی کوچک MHP
نیروگاههای آبی بزرگ معمولا با آن دسته از نیروگاهها اطلاق میگردد که ظرفیت آنها بیش از 100MWوظرفیت نیروگاههای آبی کوچک بین 1~100MWونیروگاههای آبی خیلی کوچک کمتراز 1MWمی باشد.
نیروگاههای آبی کوچک به دو صورت می توانند موجود باشند
نیروگاههای آبی کوچک با ارتفاع کم LOW HEAD (L.H)
نیروگاههای آبی کوچک با ارتفاع زیاد HIGH HEAD (H.H)
به طورعمومی نیروگاههای آبی از نوع ارتفاع زیاد H.Hارزانتر از نوع کم ارتفاع بوده واین امر به واسطه ارزانتر بودن توربینهای مورد نیاز برای نوع H.H نسبت به نوع L.H میباشد .
در نیروگاههای آبی بزرگ محل نصب توربین در داخل تاسیسات سد می باشد وآب از یک کانال به طرف توربین هدایت میشود وباعث به چرخش در آمدن رانر که متصل به شافت توربین می باشد ، میشود چرخش شافت موجب چرخش ژنراتور وتولید برق میشود.


دپارتمان نیروگاههای آبی و تجهیزات کارخانه

اهداف این دپارتمان بر اساس سیاستهای توسعه کشور و بومی نمودن تکنولوژی صنایع اساسی در قالب سیستم های مدیریتی بشکل Gc و Epc تعریف شده است. این دپارتمان با استفاده از تجربیات 20 ساله شرکت و دانش فنی کسب شده از آموزش های خارج از کشور و همچنین با استفاده از تجهیزات منحصر موجود در شرکت در خصوص ماشینکاری پیچیده قطعات نیروگاهها و تجهیزات کارخانجات توانایی لازم از قبیل طراحی ، مشاوره صنعتی و فایناس ، بازرگانی ، مهندسی ساخت و نصب و راه اندازی و مدیریت پروژه در خصوص ساخت نیروگاههای آبی فرانسیس و کاپلان و شیرهای پروانه ای را با استفاده از نیروهای متخصص و توانمند در دپارتمان و داخل شرکت را ایجاد نموده است .
با تکیه بر سیاست، شرکت اقدام به مهندسی ساخت ویا واگذاری ساخت نیروگاههای بزرگ آبی کارون1 ، کارون2 ، کارون3 ، کارون4 یا مسجد سلیمان ، طرح توسعه نیروگاه آبی مسجد سلیمان ، نیروگاه آبی کرخه و تجهیزات کارخانجات کرده است و با توزیع کار در بین شرکتهای منطقه توانسته است نقش اساسی را ایجاد نماید .
این دپارتمان علاوه بر حضور فعال در صنایع داخلی سعی نموده در بازارهای بین المللی نیز از جمله چین، بلاروس و اتریش نیز حضور داشته باشد.
همچنین این دپارتمان در خصوص ادامه استقرار سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی OHSAS:18001 فعالیتهای زیادی را در این زمینه صورت داده است .
آزمایشات غیر مخرب بر روی قطعات در کلیه فرایندهای ساخت در دپارتمان نیروگاههای آبی و تجهیزات کارخانه با استفاده از آخرین متدهای پیشرفته انجام میشود .
دستورالعمل اجرای آزمایشات توسط این دپارتمان از هنگام ورود مواد خام به بخش دریافت مواد خام واحد کنترل کیفیت با بازرسی چشمی VT و ابعادی DT ، التراسونیک UT آغاز میگردد .
در بخش قطعه زنی و عملیات اولیه که شامل قطعه زنی با برش گاز و برش قیچی یا گیوتین و یا برش با اره نواری و دیسکی می باشد کنترل چشمی VT از ظاهر قطعات وکنترل ابعادی DT انجام خواهد گرفت .
در بخش فرمینگ توسط ماشین رول ورق تا صفحات 220mm و یا نورد مقاطع و یا خمکن لوله تا قطر" 52 کنترل ابعادی DT ، چشمی VT ، مایع نفوذ کننده PT ، آلتراسونیک UT انجام خواهد گرفت .
در بخش مونتاژ با استفاده از تجهیزات کمکی جهت مونتاژ قابلیت مونتاژ کلیه قطعات پیچیده در سه مختصات Z , Y , X و کنترل این عملیات با استفاده از ابزارهای اندازه گیر دقیق دیجیتالی ( دوربین و کنترل توسط ماشین ) و ابزارهای اندازه گیری کالیبره شده انجام می شود.
در بخش کنترل ماشینکاری سبک و سنگین تا ظرفیت 200 Ton با طول m 12 وعرض m 5 و قطر m 12 وارتفاع m 6 با استفاده از ماشین آلات درگیر ماشینکاری مجموعه ها، کنترل ابعادیDT تا تلرانس صدم میلیمتردر قطر m 12 قابل اجرا می باشد.
در بخش عملیات جوشکاری نیز این دپارتمان روشهای مجازجوشکاری و مواد نیاز را با استفاده از استانداردهای جهانی DIN , ASME , ASTM و ........ به همراه کنترلهای کیفی چشمی VT ، ابعادی DT ، مایعات نفوذ کننده PT ، ذرات مغناطیس MT ، آلتراسونیک UT و رادیوگرافی RT ارائه میدهد .
این دپارتمان در بخش عملیات حرارتی با توجه به توان و تجهیزات قوی عملیات حرارتی کارخانه دستورالعمل و گرافهای تنش گیری ، آنیلینگ ، و برگشت را صادر ودرخصوص اجراء توسط واحد کنترل کیفیت نظارت کامل دارد .
با عنایت به توانمندیهای موجود و تجارب کسب شده طی مشارکت در اجرای پروژه های سنگین کشور و با توجه به پتانسیل بازار و شرایط حاکم بر آن فرصتها و تهدیدات موجود ، توسعه کمی و کیفی بازار ، از سال 1374ساخت تجهیزات توربینهای آبی از نوع فرانسیس به شرح زیر در شرکت صنایع آذرآب شروع شده است :
1. توربین آبی کارون 1 به تعداد چهار واحد با توان خروجی 4*250 MW
2. توربین آبی کارون 3 به تعداد هشت واحد با توان خروجی 8*250 MW
3. توربین آبی کرخه به تعداد سه واحد با توان خروجی 3*133.3 MW
4. توربین آبی مسجد سلیمان به تعداد چهار واحد با توان خروجی 4*250 MW
5. توربین آبی طرح توسعه مسجد سلیمان به تعداد چهار واحد با توان خروجی 4*250 MW
6. توربین آبی گتوند به تعداد چهار واحد با توان خروجی 4*250 MW
7. توربین آبی کارون چهار به تعداد چهار واحد با توان خروجی 4*250 MW
8. توربین آبی سیاه بیشه به تعداد چهار واحد با توان خروجی 4*250 MW
9. توربین آبی سیمره به تعداد سه واحد با توان خروجیMW163.3*3
ساخت توربینهای آبی با ظرفیت بالا برای اولین بار در کشور انجام میشود . شرکت صنایع آذرآب با همکاری و مساعدت شرکت فرآب به لحاظ داشتن پتانسیل قوی تخصصی چه در زمینه نرم افزار و یا سخت افزار توانست یکی پس از دیگری مشکلات از سر راه این حرکت برداشته و در حال حاضر با کیفیت بسیار مناسب محصولات تولید می نماید. به عنوان مثال، موضوع ریخته گری قطعات سنگین یکی از مشکلات عمده در مسیر حرکت این پروژه ها بود و امروز خوشحالیم که تمام مشکلات در این زمینه به نحو شایسته در کشور با مساعدت و همکاری و رهنمود متخصصین آذرآب حل و فصل گردیده است.
در اینجا لازم است از تلاشهای وسیع جناب آقای مهندس مهنما و جناب آقای مهندس کربلایی مدیران عامل وقت شرکتهای محترم فرآب وآذرآب و همچنین از رهنمودهای جناب آقای مهندس حاج رسولیها ریاست محترم هیئت مدیره شرکت فرآب تشکر و قدر دانی نماییم .
عملیات ساخت تکمیل پروژه با توجه به انتخاب 30 پیمانکار مستقیم و 50 پیمانکار غیر مستقیم در زمینه ، ریخته گری و فورج با مدیریت و راهبری شرکت صنایع آذرآب انجام شده و پس از کنترل مطابق استانداردهای بین المللی و نقشه و مدارک توسط نمایندگان کارفرما مورد تائید قرار گرفته و به سایتهای مربوطه ارسال و بخشی از این تجهیزات نیز در محل نصب شده است که به نظر اغلب کارشناسان و متخصصین امر؛ این قطعات در مقایسه با قطعاتی که از خارج تهیه شده اند از کیفیت مطلوبتری برخوردار بوده و هم اکنون نیز چهار واحد از تجهیزات توربین آبی طرح توسعه مسجد سلیمان،کارون 4 ، گتوند و سیاه بیشه با شرکت VOITH اطریش و پروژه سیمره با شرکت ALSTOM فرانسه قرارداد شده است که در حال ساخت در شرکت صنایع آذرآب می باشد و بخش عمده تجهیزات با سعی و تلاش بی دریغ پرسنل متخصص شرکت صنایع آذرآب در کوتاه ترین زمان ممکنه باکیفیت بالا تحویل نماینده شرکت VOITH شده است و ساخت بقیه تجهیزات کماکان در این شرکت ادامه دارد. و همچنین بخش DRAFT TUBE ELBOW پروژه توربین آبی سیمره با کیفیت مطلوب تحویل نماینده شرکت ALSTOM شده است.
شرکت صنایع آذرآب درخصوص اجرای دقیق پروژه های اعلام شده سعی وتوان خود را به کار گرفته و متجاوز از 60 میلیارد ریال سرمایه گذاری پروژه های آبی را به تصویب رسانده . حدود 90% طرح را اجرا نموده است و در حال حاضر در سرویس و برق دهی می باشند .
در کنار سرمایه گذاری های سخت افزاری موضوع انتقال تکنولوژی به طور جدی پیگیری شده و با عقد قرارداد با شرکت صاحب نام L.M.Z. مرحله اول قرارداد انتقال تکنولوژی در زمینه طراحی و ساخت شیرهای پروانه ای را با موفقیت طی نموده است . مع الوصف فعالیت آذرآب درشاخه نیروگاههای آبی در دو بخش متمرکز بوده :
1- طراحی و ساخت شیرهای پروانه ای
2- طراحی وساخت توربینهای آبی
ـــــ شیرهای پروانه ای :
شیر پروانه ای که برای باز و بسته کردن مسیر اصلی آب ورودی به توربین می باشد که امروز شاهد تست موفقیت آمیز آن می باشید از چهار قسمت اصلی بدنه؛ دیسک؛ لوله های بالا دست و پائین دست و دو عدد جک هیدرولیکی با فشار 60 بار جهت باز و بسته کردن؛ دیسک تشکیل شده است؛ قطر شیر پروانه ای تا 5.3 متر و وزن تقریبی تا 272 تن می باشد که در نوع خود از بزرگترین شیرپروانه های صنعت توربین محصوب می شود و تنها در تعداد محدودی از کشورهای جهان تولید می شود .
وزن بدنه شیرتا 70 تن می باشد، وزن هر یک از قطعات ریخته گری ، دیسک و بدنه حدوداً 15 ~ 11 تن و با ضخامت حدود 800 میلیمتر می باشد ؛ ضخامت ورقهای استفاده شده از حدود 30 میلیمتر تا 130 میلیمتر می باشد که اتصال آن با بهره گیری از فن آوری کاملا پیشرفته انجام شده است و فرآیند تولید آن شامل عملیات برش کاری ، جوشکاری ، عملیات حرارتی ، ماشینکاری دقیق ، تست هیدرواستاتیک ، تست نشتی و تست عملکرد سیستم می باشد که با توجه به ابعاد عظیم آن تجهیزات خاصی در شرکت صنایع آذراب نصب شده است . در حال حاضر عملیات ریخته گری ، ساخت ، ماشینکاری ، تست هیدرواستاتیک و تست نشتی آن با موفقیت به پایان رسیده است و امروز شاهد عملکرد آن در نیروگاههای آبی می باشیم .
ــــ توربینهای آبی :
SPIRAL CASE:
وظیفه اصلی آن توزیع یکنواخت سیال ورودی به پره های ثابت STAY RING می باشد بطوریکه سرعت ورودی سیال تقریبا ثابت است تا از شوک ناشی از عدم تقارن اندازه حرکت سیال برروی ورودی جلوگیری به عمل آید. شکل هندسی SPIRAL CASE به صورت حلزونی است که این انحنا باعث می شود افت فشار سیال به حداقل مقدار خود برسد. وزن تقریبی SPIRAL CASE 170 تن می باشد و از ورقهای آلیاژی فولاد دانه ریز با مقاومت بالا (62 U,S460N, P355 ) با ضخامت 24 تا 60 میلیمترساخته می شود و به دلیل انحنا و عدم تقارن توسط عملیات رولکاری ویژه ای که نیاز به دانش فنی بسیار بالا و تجربه می باشد شکل دهی و توسط عملیات جوشکاری به هم اتصال داده می شود و سپس پیش مونتاژ کامل آن به لحاظ کنترل ابعادی و صحه گذاری بر داده های طراحی صورت می گیرد و تحت فشار 34.8 بارتوسط آب تست می گردد .
با توجه به حساسیتهای ساخت قطعات SPIRAL CASE از نظر شکل هندسی و دقتهای ساخت بالا تستهای رادیوگرافی RTو اولتراسونیک UT جهت کلیه خط جوشهامطابق با استاندارد انجام می شود .


DISTRIBUTOR :
وظیفه اصلی آن هدایت جریان آب ورودی به پره های (RUNNER) می باشد و یک مجموعه دینامیکی است که از حدود پنج هزار قطعه کوچک و بزرگ که با همدیگر دارای انطباق مکانیکی می باشند ساخته شده است و جنس اکثر قطعات آن از فولادهای ضد زنگ مارتنزیتی می باشد که در مقابل سایش مقاوم بوده و فرآیندهای صنعتی نظیر ریخته گری ، برشکاری ، جوشکاری ،ماشین کاری و عملیات حرارتی مطابق با استانداردهای بین ـــ المللی بکار گرفته شده است و وزن ثقریبی آن 160 تن می باشد .
حرکت باز و بسته شدن پره های توزیع کننده توسط دو عدد جک هیدرولیکی با فشار 40 بار که در شرکت صنایع آذرآب ساخته شده است انجام می شود .
شایان ذکر است شرکت صنایع آذرآب تا کنون توانسته است در زمینه ساخت و مهندسی این قبیل تجهیزات با توجه به کسب دانش فنی در زمره شرکتهای صاحب نام دنیا همانند شرکتهای GE, H.E.C , ALSTOM, VOITH ، قرار گیرد.
WICKET GATE :
ویکیت گیت در نیروگاه های آبی نقش مهمی را ایفا می کند مقدار افزایش دور توربین و پس از پارالل شدن با شبکه ، افزایش بار ، با فرمان گاورنر توسط ویکیت گیت صورت می پذیرد. تغییر مکان چرخشی این قطعه باعث کاهش یا افزایش مقدار دبی جریان یافته به داخل رانر توربین می گردد. این تغییر دبی باعث افزایش سرعت یا قدرت رانر می گردد . علاوه بر این ویکیت گیت نقش هدایت صحیح جریان آب به داخل رانر را بعهده دارد بگونه ای که آب هنگام ورود کمترین مقدار افت را دارا باشد.
بر این اساس زاویه ورود آب به رانر نیز بسیار مهم و حیاتی است و تاثیر مهمی در راندمان و کاهش پدیده کاویتاسیون دارد .
به دلیل ماهیت آبهای جاری در مسیر توربین در نیروگاه های آبی وجود ماسه های ریز و مواد ناخالص وجود پدیده کاویتاسیون ، پدیده سایش و ناخالصی های مواد روغن کاری اجتناب نا پذیر می باشد. بدین ترتیب پس از مدت زمانی که وابسته به شرایط بهره برداری و کیفیت آب و مواد روغن کاری می باشد سطح محل ژورنال ، مسیر آب بندی و محل سیل بر روی ویکیت گیت ها دچار آسیبهای سایش و خوردگی می گردند.
در چنین شرایطی خرید و یا ساخت ویکیت گیت هزینه بالا و زمان طولانی را بدنبال خواهد داشت . لذا وجود روش تعمیراتی مطمئن می تواند مقرون به صرفه بوده و زمان آماده به کار شدن نیروگاه را بهتر نماید.
مطابق روش اجرائی ذیل ویکیت گیتها پس ازمدت کوتاهی آماده بهره برداری می شوند.
مراحل انجام کار شامل تمیز کاری کل ویکیت گیت ، کنترل کیفی کلیه سطوح، برداشت سطوح تخریب شده بر اثر عوامل ذکر شده ، تمیز کاری سطوح انجام جوشکاری بر روی سطوح تخریب شده به روش زیر پودری یا با هر روش ممکن دیگر، عملیات حرارتی جهت تنش زدائی ، تراشکاری و رساندن محلهای باز سازی شده به اندازه های استاندارد، کنترل کیفی و در صورت امکان انجام روکش کروم کامپوزیت در محلهای سایش و نشیمنگاه های ویکیت گیت .
نحوه ماشین کاری این قطعه نیز بسیار مهم می باشد بدین ترتیب بایستی ویکیت گیت در شرایطی تحت ماشین کاری قرار گیرد که محور و زاویه نشست آب بندی آن نسبت به یکدیگر در یک راستا قرار داشته باشند.
RUNNER :
وظیفه رانر تبدیل گشتاور اندازه حرکت سیال و باعث گردش ژنراتور خواهد شد. از آنجا که فشار استاتیکی در دو طرف پره های رانر تقریبا برابر است لذا این فشار کار قابل توجهی انجام نخواهد داد. شکل آیرو دینامیکی پره ها طوری است که در طول پره فشار تبدیل به انرژی جنبشی می شود و بنابراین فشار استاتیکی در خروجی پره ها کمتر از ورودی آن است .
تقسیم اندازه حرکت سیال بر روی پره ها در حد امکان باید متقارن باشد تا از وارد آمدن شوک به شفت توربین جلوگیری شود. از آنجائیکه توربین از نوع فرانسیس می باشد جریان ورودی شعاعی و در طول پره مؤلفه مماسی سرعت کمتر شده و به مؤلفه محوری تبدیل خواهد شد.
رانر به عنوان یکی از محوری ترین قطعات توربین می باشد و شرایط طراحی و جنس آن طوری است که پره ها مقاومت لازم در برابر تنشهای ناشی از اصطکاک پوسته ای و کاویتاسیون را دارا می باشد. جنس آن از فولادهای ضد زنگ مارتنزیتی می باشد قطعات اصلی آن یعنی BAND , CROWN , BLADE به روش ریخته گری و با جنس فولاد ضد زنگ تهیه میشود . با توجه به اینکه جنس قطعات از استیل می باشد جهت انجام جوشکاری می بایست از روش و تجهیزات و تکنولوژی خاصی استفاده کرد که شرکت آذرآب برترین امکانات را در این زمینه دارا است ، با توجه به دینامیک بودن این قطعات حساسیت و دقت خاصی در پروسه ساخت اعمال می شود .
DRAFT TUBE ELBOW :
چون جریان خروجی از رانر دارای انرژی جنبشی می باشد و فشار در خروجی رانر بسیار کم است جهت جلوگیری از اتلاف انرژی و وقوع پدیده کاویتاسیون از لوله تخلیه استفاده می شود که شکل هندسی آیرودینامیکی آن توسط مدل و آنالیز ابعادی حاصل می گردد.
هر لوله تخلیه از حدود 16 سگمنت شبه مخروط تشکیل شده است و ورن تقریبی آن 78 تن و توسط عملیت رولکاری و جوشکاری با دانش فنی و تجربه کافی تولید می شود.SERVOMOTOR:
برای باز و بسته کردن شیرهای پروانه ای و همچنین باز و بسته کردن پره های متحرک توربین جهت تنظیم دبی آب ورودی به رانر از دو عدد جک هیدرولیکی با فشار 40 و 60 بار استفاده می شود و به لحاظ اینکه زمان باز و بسته شدن می بایست در یک پریود خاص انجام شود دقتهای ساخت این مجموعه بسیار بالاست به عنوان مثال سطح داخلی سیلندر می بایست سنگ زنی شود تا به صافی سطح مورد نظر تامین شود و همچنین تستهای هیدرواستاتیک ، نشتی و تست عملکرد جهت کنترل فرآیند ساخت ، مقاومت و صحه گذاری طراحی انجام می شود .